Talán a legtöbb felsorolt ételről már te is tudod, hogy ártalmas lehet a kutyák számára, de jobb biztosra menni! Kezdő gazdiknak is hasznosak lehetnek ezek az információk, ezért összegyűjtöttünk tíz ételt, amit jobb, ha messziről elkerülnek az ebek.
1. Csonthéjas gyümölcsök
Félreértés ne essék, a legtöbb gyümölcs húsa teljesen biztonságos a kutyák számára is, viszont ha csonthéjas gyümölcsökkel kínáljuk őket, fokozottan ügyeljünk rá, hogy a magház és a mag ne kerüljön az eb tálkájába, ugyanis számukra nagyon ártalmas lehet. A kemény részek olyan problémákat okozhatnak az emésztőrendszerben és a vékonybélben, amiket csak műtéti úton lehet orvosolni. Ugyanitt a szőlő és bogyós gyümölcsök is veseproblémákhoz vezethetnek, de más gyümölcsöket is csak mértékkel adjunk nekik.
2. Hagymafélék
Legyen lila-, vörös- vagy akár fokhagyma, az a legjobb, ha még kismértékben sem érintkezik a kutyával. A vörösvértestek károsodását és gastrointestinális irritációt okozhat náluk a hagymafélékben lévő tioszulfát vegyület, amit a kutyák szervezete képtelen megemészteni.

3. Tejtermékek
Szintén nem minden tejet tartalmazó étel jelent veszélyt és megoszlanak róla a vélemények, de mi óvatosságra intenénk minden gazdit, ugyanis a tejtől sok kutyának hasmenése van. Ha nem okoz gondot, akkor natúr joghurtot, túrót és sajtot mértékkel fogyaszthatnak, de ha laktózérzékenység merül fel, akkor tartózkodjunk a tejtermékektől kedvencünk komfortérzetének érdekében.
4. Csokoládé és édességek
Ahogy az emberek, úgy a kutyák számára is nagyon csábító lehet egy-egy ínycsiklandozó desszert elfogyasztása, de a gazdi felelőssége, hogy ez egészséges kereteken belül történjen. Sokan tisztában vannak vele, hogy a csoki kutyák számára tabu a teobromin nevű toxikus vegyület miatt, ami kismértékben hányást és hasmenést, túlfogyasztás esetén pedig remegést, szívritmuszavart, a legsúlyosabb esetben pedig akár halált is okozhat.

5. Édesítőszerek
A cukor sem éppen jótékony hatású a kutyák étrendjében, de a mesterséges szerekkel édesített ételektől is tartsuk távol kedvencünket. A xilit az ember számára egy remek alternatíva a cukor helyettesítésére, a kutya számára azonban méregként hat, a vércukorszint drasztikus csökkenését vagy májelégtelenséget okozhat.
6. Zsírban gazdag, rántott ételek
A túl zsíros, sült ételek fogyasztása nem a kutyusoknak lett kitalálva, bármennyire is jóízűen fogyasztanák azokat. Heveny hasnyálmirigy-gyulladás lehet a vége, ha túlzásba visszük. Persze néhány szem sültkrumpli nem bűn, de inkább kutyáknak való jutalomfalattal kényeztessük kedvencünket, jobb a békesség.

7. Nyers tészta
Sütés-főzés közben természetes, hogy a kutya ott kolbászol az ember lába körül, hátha valamilyen finom falathoz juthat és arra is bisztos minden gazdi látott már példát, hogy az eb öntörvényűen bekapja az ételt, amit a pulton talál. Ha éppen nyers tészta az a dolog, akkor nem jár vele jól: a benne lévő élesztő a kutya gyomrában puffadást, hasfájást eredményezhet, sőt, erjedés közben még élesztő alkoholt is termel, ami szintén nem könnyíti meg a felépülést.
8. Avokádó és makadámdió
Egyik sem éppen gyakori az asztalunkon, de mivel abszolút tiltólistás ételekről beszélünk, fontosnak tartjuk megemlíteni őket. Semmiféle avokádót tartalmazó étellel ne kínáljuk meg kedvencünket a persin névre hallgató összetevő miatt, ami mérgező hatással van a kutyákra. Ugyanígy a makadámdió is veszélyes, izomgörcsöt, lázat, gyors szívverést és hányást eredményezhet.

9. Csirkecsont
Szinte hozzátartozik a kutyákról kialakított képünkhöz az a jelenet, mikor csontot rágcsálnak jóízűen, amivel nincs is nagy gond. A rágás jót tesz a fogaknak, a csontban pedig rengeteg ásványi anyag található, de a nagy mennyiség itt is kárt okozhat kedvencünkben. A szilánkosan törő csontok, mint a nyúl- és csirkecsont felsértheti az eb száját, nyelőcsövét, de a gyomrát és a beleit is és székrekedést is okozhat, ami állatorvosi segítséget igényel. Csak óvatosan!
10. Alkohol, kávé, tea
Nemcsak a szilárd táplálékra kell figyelnünk, de arra is, mégis mit iszik a kutyánk. Alkohol- és koffeintartalmú italokat még véletlenül se adjunk nekik, hiszen a májukra brutális hatással lehet már néhány korty is. A koffein talán a legveszélyesebb, konkrétan méregként hat az ebek szervezetére, szívproblémák és görcsök léphetnek fel, túladagolás esetén pedig sokszor még az állatorvos sem tud segíteni.

Mi legyen, ha a kutyám mégis olyat evett vagy ivott, amit nem kellett volna?
Ha azon kapod a kutyádat, hogy befalt valamit, amit nem lett volna szabad, még a tünetek megjelenése előtt értesítsd a teendőkről az állatorvosod, hogy még időben segíthessen a probléma megoldásán. Ez a legjobb amit tehetsz, a szakember pontosan tudni fogja, mi a teendő a krízishelyzetben.
Borítókép: Pixabay / Free-Photos, Forrás: I Heart Dogs
Szólj hozzá!